Co to CBT? Dlaczego jest skuteczny?

 

Psychoterapia poznawczo – behawioralna jest najlepiej przebadanym podejściem terapeutycznym.

Jest podejściem zalecanym z pierwszego wyboru przy większości trudności psychicznych (np. depresja, zaburzenia lękowe – fobie, OCD, GAD;
PTSD, bulimia). Jej skuteczność została udowodniona w wielu badaniach, w których nierzadko przewyższa skuteczność farmakologii.

Terapia poznawczo – behawioralna koncentruje się na teraźniejszości, sięga jednak do przeszłości jako do źródła przekonań pacjenta. Rozumienie problemu według terapii poznawczo – behawioralnej koncentruje się głównie na myślach i zachowaniu. Zakłada, że emocje przeżywane przez pacjenta w konkretnej sytuacji są związane z jego myślami i interpretacją danej sytuacji a te mają swoje źródło w przekonaniach pacjenta na temat świata, ludzi i siebie. W zależności od rodzaju problemu praca skupia się na modyfikacji myśli lub zachowań, tym samym wpływając na emocje i ich intensywność. Docelowo praca terapeutyczna ma zmienić lub uelastycznić przekonania pacjenta.

W tym rodzaju terapii terapeuta jest aktywny, przedstawia modele działania, narzędzia do pracy własnej, pozostawia jednak dużo przestrzeni dla pacjenta, żeby mógł wypełnić narzędzia czy modele własną treścią. Jest to terapia zakładająca, że to pacjent jest ekspertem od swojego życia, a terapeuta, dzięki dialogowi sokratejskiemu, może zrozumieć pacjenta i mu pomóc.

W pracy poznawczo – behawioralnej stosuje się wiele technik pomagających pacjentowi rozumieć i wpływać na swoje myśli czy zachowania a tym samym wpływać na emocje. 

Stosuje się zapis myśli i emocji, dziennik emocji, dyskusję z myślami czy aktywizację behawioralną, jak również eksperymenty, w których pacjent może sprawdzić, na ile jego przekonania są zgodne z rzeczywistością.

Techniki zebrane są w protokoły dostosowane do konkretnych problemów. Dzięki temu terapia poznawczo – behawioralna ma jasną strukturę i jest łatwa do przebadania pod kątem skuteczności, a co najważniejsze – odpowiada konkretnie na zgłaszany przez pacjenta problem.

Jest to terapia opisywana jako krótkotrwała (zwykle trwa kilka miesięcy), długość procesu zależy jednak od głębokości trudności zgłaszanych przez pacjenta, jego gotowości do zmiany i aktywności.

CBT wśród terapeutów jest też czasem określany jako „terapia szyta na miarę”. Opierając się na podobnym rozumieniu, problemu dzięki modelowi poznawczemu, możemy opracować najskuteczniejsze metody działania, które terapeuci dobierają najlepiej jak potrafią do specyfiki i problemów danego pacjenta.

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.