Codzienna praktyka wdzięczności

Zastanów się przez chwilę… Czym jest dla Ciebie wdzięczność i jak często ją czujesz? Spróbuj przypomnieć sobie za co ostatnio byłaś/eś wdzięczny?

Według SJP, definicja słowa wdzięczny to – mający serdeczne uczucia dla swego dobroczyńcy, pragnący podziękować i odwzajemnić się za doznane dobro.

Bliskie jest mi takie rozumienie szczególnie kiedy zakładam, że moim dobroczyńcą jest świat. Dlatego od długiego czasu stosuję #codziennapraktykawdzięczności – czyli trening, który pozwala mi pielęgnować umiejętność czucia wdzięczności i zauważania dobra, które jest dookoła.

Faktem jest, że im częściej zauważamy negatywy, tym nasz mózg staje się silniejszy i sprawniejszy w poszukiwaniu ich dookoła. Napędza to negatywną spiralę. Kiedy dzieje się coś trudnego mózg podpowiada nam co tu jest źle, szuka winnych, co często wywołuje niekoniecznie potrzebne napięcie. Im częściej skupimy się na negatywach, tym łatwiej dostrzeżemy je w przyszłości.

Proponuję Ci odwrócenie tej spirali w bardziej korzystnym dla Ciebie kierunku. Weź zeszyt, otwórz notatkę w telefonie albo kalendarz na laptopie i codziennie napisz jedną rzecz, za którą jesteś dziś wdzięczny.

I poczuj to…. Skup się przez chwilę na tym za co chciałbyś podziękować i poczuj jak wiele dobrego z tego powodu dostajesz.

Praktyka wdzięczności pozwoli Ci być bardziej otwartym na nowe doświadczenia, częściej się uśmiechać i czerpać więcej z życia.

Pamiętaj, dobra energia wraca! Daj jej trochę sam sobie.  

Ja dziś w ramach codziennie praktyki wdzięczności dziękuję Tobie, że znalazłeś kilka minut żeby przeczytać ten tekst.  

- Michał

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.