Jak pomóc bliskim cierpiącym na depresję?

Jak pomóc bliskim cierpiącym na depresję?

Depresja to choroba, która charakteryzuje się obniżonym nastrojem, brakiem siły na wykonywanie codziennych czynności, brakiem motywacji, a w ciężkich przypadkach skłonnościami do autoagresji lub samobójczymi. Jak można pomóc bliskiej osobie, która cierpi na depresję?

Osoba w depresji odczuwa chroniczne zmęczenie, brak chęci do życia, pracy czy kontaktów z ludźmi. Należy okazać jej zrozumienie, bez nadmiernego naciskania lub wywierania presji. Niekiedy chory potrzebuje rozmowy z bliskim - wtedy warto go wysłuchać, starając się być otwartym na to, co mówi, mając na uwadze, że widzi rzeczywistość w ciemnych barwach. Nie należy nadmiernie dopytywać o szczegóły, usilnie próbować wyciągnąć z chorego informacje na temat jego stanu psychicznego - może to jedynie zniechęcić go do dalszej rozmowy.

Osobie cierpiącej na depresję warto przypominać, ile dla nas znaczy. Często chorzy czują się niepotrzebni, zawadzający, bezwartościowi. Subtelne podkreślenie, jak istotni są dla nas, może pomóc im zdać sobie sprawę, że ich założenia na temat siebie samych są błędne. Nie należy chorego wykluczać z codziennych aktywności - warto pokazać mu, że jest ważny, nie jest wykluczony. Pomocne może być także subtelne aktywizowanie osoby w depresji, proponowanie wspólnych wyjść, niekoniecznie od razu daleko - można rozpocząć próby od drobnych aktywności. Spacer, wyjście do kina, na obiad - proste, przyjemne formy spędzania czasu mogą pomóc choremu oderwać się od przygnębiających myśli i pozwolić poczuć, że żyje w sposób normalny, jak inni ludzie. Zdecydowanie jednak nie należy na niego naciskać, jeśli nie chce się zaktywizować, to nie namawiajmy na siłę.

Przy próbach pomocy bliskiej osobie w depresji należy być cierpliwym i wyrozumiałym, pamiętać, że przeżywają bardzo trudne chwile. Sama obecność, pokazanie, że zależy nam na chorym, może już przynieść wiele pozytywów i być wsparciem mentalnym.

 

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.