Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?

Pierwsza wizyta u terapeuty może budzić różne, nieraz skrajne emocje. Niektórzy wyczekują możliwości podzielenia się z doświadczonym specjalistą swoim problemem, inni odczuwają strach i lęk przed otworzeniem się w gabinecie. Jak można przygotować się do pierwszej wizyty u terapeuty, tak, aby przebiegła jak najlepiej, najowocniej i przede wszystkim - zminimalizować przy tym stres związany z rozmową. 

1. Zadbaj o to, aby wyspać się i wypocząć przed wizytą Aby móc spokojnie opowiedzieć terapeucie o sobie i swoim problemie na pierwszej wizycie warto być odprężonym w miarę możliwości. Otwieranie się przed obcą osobą, nawet jeśli celem spotkania jest rozpoczęcie pomocy/leczenia, potrafi być bardzo stresujące. Czynnikami postronnymi, które są niekorzystne dla naszego samopoczucia, możemy pogłębić nieprzyjemne emocje. Należy się wyspać przed wizytą, najlepiej ograniczyć czynniki mogące wpłynąć na spadek nastroju, takie jak kac lub choroba. Powinno się przyjść zdrowym i wyspanym. W ten sposób można zapobiec czynnikom trzecim, zmniejszającym komfort na pierwszej wizycie. 

2. Przygotuj się na wywiad - zastanów się, z czym przychodzisz Przed pójściem na pierwszą wizytę terapeutyczną należy uporządkować sobie swoje powody, dla których decydujemy się na taką formę pomocy. Czy przychodzimy o pomoc z problemem rodzinnym czy partnerskim? Odczuwamy dyskomfort w szkole lub miejscu pracy, a może czujemy, że kłopot tkwi w naszym obniżonym nastroju? Niezależnie od tego, jaka jest odpowiedź, dobrze jest mieć ją wcześniej wyklarowaną i sprecyzowaną. Nie musisz znać istoty swojego problemu dokładnie, szczegółowo - warto jednak zaznaczyć ogólny jej zarys, tak, aby terapeuta wiedział, na czym się skupić na pierwszej wizycie i o co pytać. 

3. Nie bój się zadawać pytań terapeucie i nie wstydź się Na pierwszym spotkaniu przez sporą część czasu to my będziemy rozmawiać i opowiadać o problemie, z którym przyszliśmy po pomoc u terapeuty. Mimo tego nie jest niespotykane pytanie terapeuty o różne rzeczy związane z istotą problemu, nurtem terapii czy sposobem jego pracy. Wręcz przeciwnie - dzięki zadawaniu pytań możemy dowiedzieć się więcej o stylu pracy danego specjalisty i tym samym zastanowić się, czy odpowiada nam to. Nie warto wstydzić się tego, ponieważ hamuje to naszą możliwość poznania bardzo istotnych szczegółów dotyczących sposobu terapii. Specjalista powinien udzielić odpowiedzi na pytania tak, aby usatysfakcjonować nas. Pierwsza wizyta u psychoterapeuty powinna być dla nas możliwością otwarcia się na specjalistyczną pomoc. Choć towarzyszące jej emocje często są niekomfortowe, to warto się przemóc i dostrzec samemu, że odpowiednio dobrany terapeuta, pracujący w wybranym przez nas nurcie psychoterapeutycznym, może pomóc wyjść z niekorzystnych schematów i problemów, z którymi nie umiemy sobie sami poradzić.

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.