Szanowny czytelniku
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Urlop terapeuty może być zarówno neutralny dla osoby w procesie terapeutycznym i stanowić pretekst do refleksji nad sobą, swoimi emocjami i potrzebami we własnym zakresie, jak i stać się czynnikiem wywołującym stres i strach przed brakiem możliwości kontaktu ze specjalistą. Jest to zależne od okresu, w którym jesteśmy w naszym procesie terapeutycznym, jak się czujemy obecnie i jaki jest nasz stan psychiczny. Jak więc zadbać o siebie w okresie wakacyjnym, kiedy terapeuta może iść na urlop?
Pierwszym krokiem może być omówienie z psychoterapeutą jego urlopu. Najczęściej specjaliści zapowiadają swoją nieobecność Pacjentom/Klientom z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, więc dzięki temu możemy mieć czas aby przygotować się na chwilowy brak terapii.
Drugim krokiem, jaki warto podjąć w takiej sytuacji, jest uzgodnienie wspólnie z terapeutą w jaki sposób możemy sobie pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Może to być email do terapeuty w sytuacji kryzysowej, numer do znajomego po fachu czy numer na telefon zaufania. Ważne, aby wspólnie z terapeutą dojść do porozumienia i stworzenia bezpiecznych alternatyw w razie konieczności sięgnięcia nagle po pomoc.
Warto także zebrać kilka technik samopomocowych, które możemy zastosować sami, bez konieczności angażowania drugiej osoby. Są to np. uspokajające techniki oddechowe, długi spacer, aktywność fizyczna, zapisanie swoich uczuć czy rozmowa z bliską osobą. Z odpowiednimi technikami samopomocowymi możemy potraktować okres urlopu terapeuty jako szansę na znalezienie nowych, doraźnych rozwiązań naszych problemów.