Strach w ujęciu psychologicznym - jak może kierować naszym życiem?

Jest to zarówno często cichy, ale i potężny, znaczący czynnik wpływający na nasze decyzje. Kształtuje on w dużej mierze nasze myślenie i podejmowanie wyborów, zarówno zawodowych, miłosnych, rodzinnych czy innych osobistych. Sama emocja, jaką jest strach, to reakcja naturalna, która ma chronić nas przed potencjalnym zagrożeniem. Objawia się poprzez reakcje fizjologiczne, takie jak przyspieszone bicie serca, wzmożona potliwość, drżenie rąk, ból głowy czy brzucha, ogólny niepokój.

Obecnie w świecie ta reakcja jest wywoływana jednak niebezpiecznie często, co może doprowadzić do chronicznego strachu, lęku. Psychoterapia może pomóc w znalezieniu przyczyny strachu, która steruje całą machiną dalszych wydarzeń i reakcji. Aby móc rozpocząć pracę z lękiem, należy go zlokalizować i zrozumieć. Nasz organizm wypracował wiele reakcji obronnych na strach, takie jak zamrożenie, ucieczka czy walka. Każdy z nas reaguje inaczej na sytuację stresującą i napawającą strachem. W pracy psychoterapeutycznej możemy nauczyć się, jak przezwyciężać te reakcje obronne i zaakceptować przyczynę strachu oraz złagodzić ją.

Według psychologów i psychiatrów moment, w którym najintensywniejszy lęk schodzi z nas jest jednocześnie chwilą, w której możemy łatwiej połączyć się z takimi cechami jak autentyczność, kreatywność, intuicyjność. Ciągły strach blokuje te elementy nas i sprawia, że organizm jest w ciągłej reakcji obronnej, co w konsekwencji może wyczerpać jego siły.

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.