Szanowny czytelniku
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Syndrom DDA - czym jest? Sam skrót DDA pochodzi od słów Dorosłe Dzieci Alkoholików. Ta nazwa jest nieprzypadkowa - odnosi się do dziecka dotkniętego traumą związaną z wychowywaniem się w środowisku, w którym (najczęściej rodzic) bliska osoba w rodzinie ma problem alkoholowy.
Taka sytuacja wpływa na cały system rodzinny, a konsekwencje wychowania się w tego typu dysfunkcyjnej rodzinie wpływają na dalsze, dorosłe życie dziecka.
Objawami DDA są m.in.:
U osoby, która dorastała w rodzinie z problemem alkoholowym można dostrzec tendencję do powielania schematów, które zaobserwowała w dzieciństwie. Może to skutkować np. związaniem się w przyszłości z osobą z problemem alkoholowym. Osoby z syndromem DDA powinny sięgnąć po pomoc, aby odciąć się od problemów wynikających z dysfunkcyjnego systemu rodzinnego. Najczęściej zalecana jest terapia indywidualna i/lub grupowa, czasami również farmakoterapia.